• Simple Item 22
 • Simple Item 21
 • Simple Item 19
 • Simple Item 18
 • Simple Item 17
 • Simple Item 15
 • Simple Item 13
 • Simple Item 12
 • Simple Item 11
 • Simple Item 10
 • Simple Item 9
 • Simple Item 8
 • Simple Item 7
 • Simple Item 6
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16

In Memoriam II. Rákóczi Ferenc
ImageEzzel a címmel hirdetett nemzetközi vetélkedőt a Rákóczi Szövetség Oroszlányi Szervezete és Millenniumi Alapítványa. Iskolánk csapata már februárban megkezdte a felkészülést a kötelező irodalom beszerzésével, a feladatok egymás közti felosztásával. Mintegy húsz magyar vár és kastély históriáját, építését, tulajdonosait, a Rákóczi-szabadságharcban játszott szerepét, alaprajzát, mai képét és nevét, térképen való elhelyezkedését kellett megtanulnunk. Ez utóbbi azért sem volt túl egyszerű, mert e várak nagy része a trianoni békediktátum döntései alapján már a mai Szlovákiához vagy Ukrajnához tartozik.

 

Előzetes feladatként rajzot kellett készítenünk az egyik várról. Ezt művészi színvonalon Szabó Anna valósította meg: Somoskő várát vízfestékkel örökítette meg és kövekkel, homokkal, mohadarabokkal tette élővé, egyedivé és plasztikussá az alkotást.

A verseny címének megfelelően a várakhoz kapcsolódó regéket, mondákat, babonákat, legendákat is fel kellett kutatnunk, mi több, egyet elő is kellett ezek közül adnunk. Mivel megfelelő feldolgozást nem találtunk, magunk írtuk át és zenésítettük meg A huszti beteglátogatók történetét históriásének-stílusban. Igazából egyikünk sem képzett zenész, ezért ez komoly kihívást jelentett számunkra. Schlay Georgina gitárkíséretet talált ki a darabhoz, Szabó Anna a triangulumot szólaltatta meg, az éneklés nehéz feladatát Mismás Gergő vállalta magára, a refrént mindhárman együtt énekelték a majdÔÇÖ százfős közönség előtt.

Az egyéni és közös erőfeszítések meghozták az eredményt: április 21-én a tizenhat induló csapatból a harmadik helyezést sikerült elérni. Büszkeségre ad okot az is, hogy a mi nyolcadikosainkat a székelyhídi iskola tanulói, valamint a Tatai Református Gimnázium másodikosai (!) előzték csak le. Azt is hozzá kell tennünk, hogy az egyik csapattagunk, Kerekes Fruzsina a vetélkedő hetében tudta meg, hogy éppen a verseny napján nyelvvizsgázik, így az utolsó pillanatban ÔÇ×ugrott beÔÇŁ helyette Szabó Anna a csapatba.

A vetélkedő szünetében mindannyian megkoszorúztuk a vetélkedő névadójának emlékművét. Jó volt látni a határon túlról hozott s az ÔÇ×itthoniÔÇŁ koszorúkat együtt II. Rákóczi Ferenc szobránál.

Az eredményhirdetéskor boldogan értesültünk arról, hogy diákjaink a könyvjutalmak, a póló és az energiatakarékos izzó mellett egyhetes nyaralást is nyertek Sátoraljaújhelyre, egy nemzetközi táborba!

Mindannyian úgy éreztük, hogy a megszerzett tudás mellett az értékes díjakért is érdemes volt dolgozni, készülni a színvonalas versenyre.

 

 

 

Sárköziné Csonka Zita

felkészítő tanár

Elérhetőségek

Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola
Oroszlány, 2840 Havasi Márton utca 1-3.
Telefon: (34) 361-155, 361-145
Fax: (34) 361-155
Email: iskola[kukac]hunyadi.oroszlany.hu
OM: 031829

Iskolai alapítvány

"Szülők és Pedagógusok a Gyermekekért" alapítvány
Adószám: 19148463-1-11

Honlap elérhetősége: https://www.gyermekekertalapitvany.hu/